Stranka Javno Dobro protivi se sveopćoj komodifikaciji općeg i javnog dobra te se zalaže za njegovo razumno korištenje u svrhu očuvanja okoliša, resursa, kulturnih obilježja, prostora, urbanih sredina, jezika ili identiteta. Pretvaranje okoliša i urbanih sredina isključivo u potrošačku robu na tržištu na uštrb društva i države kao cjeline nije prihvatljiv zakonodavni ni gospodarski smjer kojim Hrvatska treba ići, već upravo suprotno, održanje svih javnih dobara i gospodarskih potencijala podrediti ravnomjernoj koristi upravo hrvatskih građana, time i budućnosti Republike Hrvatske u ekonomskom i demografskom pogledu.
Stranka Javno Dobro zalaže se za poštivanje i implementaciju Ustavnih načela vezanih za ljudska prava i slobode, prava na izbor, očuvanje prirode i čovjekova okoliša kao prioritetno nacionalno pitanje, uz poštivanje načela prava na čist i zdrav okoliš, okolišne pravde, nenanošenja štete nikome, predostrožnosti, procjene utjecaja na okoliš, transparentnosti i sudjelovanja, te zajedničkog dobra čovječanstva vezano za morski i obalni prostor.
Stranka se nadalje zalaže za energetske i vodne decentralizacije, kružno gospodarstvo uz zadržavanje vrijednih resursa u ciklusu proizvodnje, odvajanje biootpada i njegovo korištenje u poljoprivredi, poštivanje načela blizine, onečišćivač plaća i sljedivosti u gospodarenju otpadom, povezivanje vode, poštivanje spona između vode, otpada, energije i hrane, očuvanja zelenog pokrova, šuma, obalne makije i općenito očuvanje prirodnog kapitala, a protiv komodifikacije prirode.
Posebnu pozornost stranka Javno Dobro posvećuje očuvanju Jadranskog mora kao poluzatvorenog mora koje pruža vrijedne resurse za ostatak Mediterana, te naglašava važnost suradnje jadranskih obalnih država u smanjenju onečišćenja, uključujući energetsko onečišćenje, te očuvanju svih sastavnica okoliša u morskom i obalnom jadranskom prostoru i njegovim slivovima. U tom smislu poseban je naglasak na državni plan korištenja prostora, prostorno planiranje u širem području obale i morsko prostorno planiranje.
U središtu svih politika je zaštita pomorskog dobra, vode, okoliša i prostora, stoga i promišljeno prostorno planiranje za čovjeka koji u tom prostoru treba opstati i ostati. Iz toga proizilazi da je borba protiv legalizacije devastacije, onečišćenja i uzurpacije općeg i javnog dobra, pomorskog dobra i voda, zemlje i zraka prioritet.
Uz poštivanje gore navedenih uzusa, ali i kao posljedica navedenog, za prioritetni strateški razvoj gospodarstva Republike Hrvatske postavlja se revitalizacija i diversifikacija gospodarstva bazirana na potencijalu stanovništva i prostora čime bi se smanjili nepovoljni demografski trendovi, odljev mlađeg stanovništva, a time i udio starije populacije u društvu. Gospodarski potencijal Hrvatske je golem ako se kao baza postavi aktivacija domaćeg čovjeka, pažljivo korištenje raspoloživih resursa i kružno gospodarstvo čime bi se stekli bolji ekonomski uvjeti za rješavanje problema danas mnogobrojnog dijela stanovništva na rubu siromaštva, socijalno ugroženih i siromašnih.
Svrhovitim institucijama i vladavinom prava u skladu s vrijednostima zajamčenim Ustavom trebaju se osigurati uvjeti za uspostavu nekorumpirane države i moderne i učinkovite javne uprave lišene nepotrebne administracije. Stoga je nužno uvođenje učinkovitih (a ne deklarativnih) antikorupcijskih mjera u sve procese javne uprave uz transparentnost rada tijela javne vlasti i sudjelovanje civilnog društva.
Stranka Javno Dobro je zagovornik teritorijalnog preustroja Republike Hrvatske u pravcu spajanja županija do 6 regija te racionalnog smanjenja broja jedinica lokalne samouprave uz nužnu potrebu izmjene referendumskog i izbornog zakonodavstva, u okviru koje se podrazumijeva napuštanje postojećeg modela s 10 nelogično krojenih izbornih jedinica, u pravcu formiranja do 6 izbornih jedinica, podudarnih s područjima regija oko urbanih centara današnje Hrvatske. Ove dvije reforme predstavljaju reorganiziranje Republike Hrvatske u logične cjeline, i temelj su daljnjih reformi javne uprave.
Bez obzira na višegodišnje aktivno djelovanje članova stranke u okolišnim i javnim politikama kroz civilno društvo ili na lokalnom i regionalnom nivou kroz predstavnička tijela, novoosnovana stranka Javno Dobro se tek sada može početi aktivno promovirati. Potrebno je uložiti velike napore za postizanje javne vidljivosti i prepoznatljivosti stranke.
Zbog ljudi koji su se u svom građanskom djelovanju već dokazali, a sada odlučili djelovati kroz stranku Javno Dobro, važnost osobnog integriteta pojedinca je izuzetno bitna za stranku te je njegovo očuvanje u okolnostima djelovanja Stranke kao kolektiva, osobito u situacijama kada upravo o integritetu pojedinca ovisi ishod i ispravnost reakcije Stranke u odnosu na neku internu ili vanjsku okolnost ili situaciju izuzetna vrijednost Stranke koju treba očuvati.
Naziv stranke Javno Dobro ostavlja članovima prostor da ugrade dosadašnji rad, a građanima i biračima poručuje da glavna vrijednost stranke nije u njezinom programu, već u ljudima koji se za javno dobro već godinama dosljedno bore.
U okviru navedenih programskih smjernica stranka Javno Dobro ostvarivat će suradnju s drugim srodnim političkim strankama, organizacijama civilnog društva, građanskim inicijativama i politički ili javno angažiranim pojedincima.
U Splitu, 14. listopada 2023.