Željan Jurlin, člana kaštelanskog Gradskog vijeća i Vijeća stranke Javno Dobro oglasio se uoči početka radova na tunelu Kozjak upitavši mjerodavne jesu li Kaštela drugi grad po veličini u Splitsko-dalmatinskoj županiji ili predgrađe Splita.
U Sućuračku kavu došlo je 40 tisuća tona troske, a ukupno bi, kako kažu, trebalo biti zaprimljeno 140 tisuća tona. Predstavnici korporacije Cemex tvrde da su dobili dozvole za držanje troske na otvorenom i da rade sve po zakonu. To navodi da je Ministarstvo izdalo rješenje suprotno odlukama GV i očito bez ikakve konzultacije i suradnje s gradom Kaštela, a onda i to da Grad na posljetku ništa nije pitao svoje stanovnike, posebno ne MO u K. Sućurcu, i tu se onda krug zatvara.
Kako su obnašatelji vlasti u SDŽ riješili problem brojnih prosvjeda i pobune javnosti zbog ugroze zdravlja i onečišćenja zraka u Splitu, odnosno troske skladištene u Sjevernoj luci, koja se smatrala uzrokom zagađenja zraka arsenom i niklom u Splitu? Tako što su problem iz Splita prebacili u Kaštela gdje se sada tu istu trosku premjestilo, također na otvorenom, u krug tvornice Cemex.
Europska je komisija stopirala radove na izgradnji splitskog Centra za manipulaciju smećem u Lećevici ili pak CGO, kako ga oni sami vole javno prezentirati. Zanimljivo da županijska tvrtka “Regionalni centar čistog okoliša”, za koju mnogi godinama tvrde da zapravo samo pere novac, odnosno fiktivno posluje od 2005.godine, krije od hrvatske javnosti brojne odgovore, uključujući sadržaj nove studije.